Zpráva o činnosti SDH za rok 2020

Letos si zprávu o činnosti SDH Šťáhlavice za uplynulý rok poprvé za  existenci 123 let našeho sboru budou moci zájemci pouze přečíst. Neuslyší ji na výroční valné hromadě, jak bývalo doposud zvykem, neboť nouzový stav vyhlášený vládou ČR na základě světové epidemie covidu 19 nedovoluje shromažďování lidí. Tato situace asi mrzí všechny, ale musíme se tomu přizpůsobit. Adaptovat na tuto situaci jsme se museli skoro po celý uplynulý rok 2020. A tak bych spíš měla vyjmenovat, co jaké akce jsme byli nuceni zrušit. Zkusím být ale pozitivnější.

     V lednu jsme o koronaviru slyšeli pouze z médií, byl daleko a tak se u nás žilo ještě „po staru“. Takže naši hasiči vyrazili tradičně na první prodloužený víkend na lyže. Za 14 dní jsme výjimečně v pátek 17.ledna uspořádali Hasičský bál, na kterém nám skvěle hrála kapela Sekvence. A hned druhý den následovala výroční valná hromada, kde se sešlo cca 80 lidí – dnes je ta představa tolika lidí pohromadě hotová fantazie, že? Zde probíhaly řádné volby do výboru SDH a novým velitelem byl zvolen Dušan Krňoul. Na konci ledna následoval relax většiny výboru našeho sboru v maďarských termálních lázních

     V polovině února jsme utvořili velkou skupinu masek i civilistů a vyrazili na Masopust do Šťáhlav, který po letech zorganizovali šťáhlavští hasiči. Akce byla skvělá, i počasí všem přálo, byl krásný sluneční den, občerstvení na dvoře informačního centra Beránka nemělo chybu a tak jsme se vraceli domů až za tmy.

     Na přelomu února a března se dostal neviditelný záškodník covid 19 i do České republiky a rázem byly všechny akce uťaty. Byl vyhlášen nouzový stav a zákaz shromažďování více lidí, zavřely se školy, restaurace, sportoviště, divadla, kina, bazény i obchody, kromě lékáren, potravin a drogerií. Největší postižení dopadlo na seniory, kteří jsou riziková skupina ohledně snadné nákazy šířící se epidemie. Naši mladí hasiči, kteří měli na střední a vysoké škole   distanční výuku, neváhali a založili „koronatým“, který začal zásobovat místní seniory, pro které bylo riskantní jezdit hromadnou dopravou pro nákupy. Vyráželi 2x týdně, vozili sousedům nejen potraviny, ale i léky a zajišťovali i poštovní služby. Velké poděkování patří Lucce Rousové, Matěji Krňoulovi a Honzíkovi Rousovi. Matěj se stal i mediální hvězdou Českého rozhlasu Plzeň, když mu zavolala redaktorka a on do éteru hovořil o této záslužné práci.

     V dubnu jsme nemohli „Uklízet Česko“ organizovaně a tak jsme prostřednictvím e-mailu rozhlásili individuální úklid – chodili jsme v rámci rodin, hlavně s dětmi a uklízeli okolí Šťáhlavic. Za tento úklid nás pochválili ve článku Plzeňského Deníku.

8. května jsme si připomněli u pomníku na návsi 75. výročí ukončení 2. světové války. V rouškách a dvoumetrových rozestupech při státní hymně jsme tak udělali malý pietní akt, z něhož udělal Karel Šístek krásný sestřih. V témže měsíci obec kácela nemocné lípy u nás na návsi. Jelikož jsme nemohli udělat běžnou brigádu, rozřezali jsme kmeny, uklidili větve a dřevo odvezli na etapy, po jednotlivcích a dvojicích. Tím jsme si připravili topení na celou zimu. Také jsme na květen připravovali „Děkovačku“ – pravidelné setkání všech, kteří pro náš sbor za uplynulý rok něco dělali, ale bohužel kvůli pandemii toto nešlo udělat.

     V červnu jsme řešili, zda udělat soutěž, nebo neudělat. Situace v ČR po covidové pandemii se začala rozvolňovat, ale stále platila různá omezení, každý den se měnilo nařízení o dovoleném počtu lidí na jednom místě, přísná hygienická opatření přetrvávala, báli jsme se, že něco porušíme a bude průšvih a tak jsme nakonec soutěž nepořádali.

     Naskytla se možnost koupit ojetý vůz Nissan Navara, přesně takový, jaký potřebujeme jako výjezdový vůz – náhon na všechna 4 kola, vyšší podvozek, prostor na všechno nářadí potřebné k zásahům… Rada obce nákup schválila a uvolnila peníze na jeho nákup i přestavbu. Díky Dušanovi Krňoulovi a Jirkovi i Jiříkovi Stankovičům, kteří přestavbě věnovali spoustu času i práce máme teď opravdu krásné červené hasičské auto včetně majáků a potřebné techniky. Toto se opravdu povedlo!

     Na konci prázdnin jsme se sešli s nezvěstickými hasiči u „Železňáku“ na již tradiční akci „Setkání na půli cesty“. Všichni tuto akci s radostí přivítali, neboť to bylo letos vlastně poprvé, kdy jsme se takto mohli neoficiálně shromáždit.

     V polovině září nám rozvolněná situace dovolila v náhradním termínu uspořádat „Děkovačku“. Počasí nám přálo a tak i kvůli hygienickým opatřením jsme se sešli venku před Kovárnou, připravili spoustu dobrot, přikutáleli sudy s pivem a k dobré náladě přišel i mladý harmonikář, který až do tmy krásně hrál a zpíval a my s ním. A to byla naše poslední hromadná akce toho nešťastného roku 2020.

     Avšak ani teď jsme si nesložili ruce do klína, neboť pod pokličkou už od jara bublala pro nás neuvěřitelná a skvělá zpráva – po letech žádostí o dotace na přestavbu stávající hasičárny, kterou byla vlastně jen trošku přestavěná stodola, jsme se dočkali – dotace nám byla přiklepnuta od Ministerstva vnitra hned z 50 % a z druhé poloviny nákladů zaplatí 2/3 Krajský úřad Plzeňského kraje, takže obec bude stát tato stavba jen 1/6 skutečných nákladů. No neberte to 🙂 Obrovský kus práce odvedl náš jednatel Honza Rous, který měl spoustu jednání i v Praze na MV, velké poděkování patří též stavebnímu technikovi obce Tomáši Honegerovi a tajemnici Ivetě Bočanové, kteří také s naší hasičárnou měli spoustu starostí. Ale vše klaplo, a byl domluven říjnový termín zahájení prací. Do té doby jsme však museli úplně vystěhovat vše ze stávající hasičárny. A že toho nebylo málo… Takže si naši chlapci museli udělat další brigádu, a s rozmyslem stěhovat věci hlavně do skladu CO, kde máme dlouhodobě pronajatý prostor. Stavba započala a do roka bychom se měli nastěhovat do úplně nových prostor.

      V říjnu zmrazil naši republiku opět koronavirus, byl vyhlášen nouzový stav, děti po krátké době opět přestaly chodit do školy, vše se jakoby pozastavilo. A tak naši mladí hasiči opět vzkřísili „koronatým“, který zásoboval a pomáhal místním seniorům.

     Na konci listopadu jsme se sešli při akci OÚ – sázení stromů okolo požární nádrže a též na návsi ve Šťáhlavicích. Více jak půl dne jsme pomáhali při odstraňování starých dřevin a jejich štěpkování a sázení spousty stromků střemchy obecné u nádrže a 3 kousků lípy srdčité na návsi.

     Na Štědrý den jsme neoficiálně pomáhali při veřejné sbírce na návsi ve Šťáhlavicích, která byla věnována automatickému vyzvánění na kapličce svatého Floriána – patrona hasičů 🙂 Bohužel jsme nemohli, jako všechny SDH, kvůli nouzovému stavu uspořádat výroční valnou hromadu, na které bych tuto zprávu přečetla osobně. Děkuji všem našim členům za práci v uplynulém složitém roce, děkuji i nečlenům, kteří nám pomáhali a obrovský dík patří i vedení obce Šťáhlavy a zastupitelům za podporu, hlavně s výjezdovým vozem Nissan a přestavbou hasičárny. Přeji vám všem hlavně pevné zdraví, spoustu optimismu a trpělivosti. Hasičům zdar, šťáhlavickým zvláště 🙂

Eva Bezděkovská

starostka SDH Šťáhlavice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *